• Skip to main content
  • Skip to after header navigation
  • Skip to site footer
Real Mom Nutrition

Real Mom Nutrition

A no-judgments zone about feeding a family.

  • About
    • Start Here
    • Work With Me
    • Press
    • Disclosure & Policies
    • Contact
  • New Posts
  • Recipes
    • Most Popular Recipes
    • Breakfast
    • Dinner
    • Snacks
    • Desserts
    • Drinks
  • Topics
    • Picky Eating
    • Packing Lunches
    • Nutrition Advice + Ideas
    • Feeding Teens
    • Sports Snacks
    • For Moms
    • School Wellness
    • Family Life
  • Freebies
    • Free Picky Eating E-Course
    • Free Lunch Packing E-Course
  • Shop
    • No-Stress Dinner Planner
    • Let’s Try New Foods E-Book
    • ALDI 4-Week Meal Plan
You are here: Home / Uncategorized / Ode to Aldi

Ode to Aldi

by Sally Kuzemchak, MS, RDN
  • Share This

I’m pretty frugal. I use coupons. I’ve even been known to hoard groceries when I come across a really good deal.

So naturally, I love Aldi.

I love their no-frills approach. They don’t need fancy lighting and free samples. They’re not going to give your kid a balloon at checkout. They’re not even going to bag your groceries for you. The food’s on the shelf in boxes, warehouse style. Buy it or don’t. Whatever. They’re not there to woo you.

Which also means they can charge a whole lot less.

I don’t buy everything at Aldi. My local Aldi doesn’t carry some of my kitchen staples like whole wheat flour. I don’t buy my meat or eggs there. And I pass on their frozen foods.

But I have some  favorites that keep me coming back, week after week. Here are my top five Aldi picks:

1. Fruit

Aldi usually has a few particularly stellar deals on fruit–like this watermelon I got for $1.50 (which was one of the best watermelons I’d bought all summer). I’ve also snagged whole pineapples for $1.99 and one-pound packages of strawberries for 50 cents.

2. Artisan Lettuce

This package is usually $1.99 at Aldi (occasionally 99 cents). The same package of fancy artisan lettuce at my neighborhood grocery store is $4.99. I like to chop up these little lettuces for richly-colored mixed greens salads.

3. Oats

I go through a lot of oats making morning cereal, plus cookies, granola, and homemade snack bars. I buy large tubs like this one, and Aldi oats are at least $1 cheaper than even the store-brand at my grocery store.

4. Real maple syrup

This jar of all natural Aldi maple syrup is just $3.99–much less than what I was paying at my supermarket.

5. Nuts

We eat a lot of nuts around here, and Aldi stocks lots of different kinds at great prices. Ditto for dried fruit.

If you go to Aldi:

  • Have a quarter on hand to rent a cart. You’ll get it back when you return it.
  • BYOB: Bring your own bags. If you forget, you can buy theirs or grab an empty box from the shelf and fill it.
  • Share This
Category: UncategorizedTag: budget, grocery shopping, saving money
Previous Post: Sports Snack Handbook For Healthier Team Snacks
Next Post:Easy Slow Cooker Applesauce Easy Slow Cooker Applesauce -- Real Mom Nutrition

Sidebar

Hi! I’m Sally.

I’m a registered dietitian and mom of two, and I believe that every mom can feel successful and confident about feeding her kids, let go of the stress, and enjoy mealtime again. What you'll find on this site...

Free Printable! 5 Things to Say to Your Picky Eater for a More Peaceful Mealtime

Get it!

Popular Posts

How To See Seven UT & AZ National Parks In Six Days

Easy Pepperoni Rolls Recipe Your Family Will Love!

How to Make An Epic ALDI Cheese Board (w/ Free Shopping List!)

The Best No Bake Cookies

The BEST No Bake Cookie Recipe

Veggie Nuggets

Healthy Veggie Nuggets Recipe That Kids LOVE!

Copyright © 2023 · Real Mom Nutrition · All Rights Reserved
Banner image by Michelle Daniel Photography
Disclosure & Privacy Policy